Na zahrádkách a v trzích se nám sezónní nabídka pomalu rozrůstá.
Víte jaké jsou červnové sezónní druhy zelenina a ovoce?
Cibule: je královnou české kuchyně. Tady asi využití snadno najdete.
Ředkvičky: úplně nejjednodušší variantou je poklást tenkými plátky chléb s máslem. Plátky můžete doplnit i saláty. Obohatí i tvarohové pomazánky. Přihodit je můžete i do omelety nebo k míchaným vajíčkům.
Chcete o nich vědět něco víc? Mrkněte na můj článek ZDE.
Chřest: v kuchyni se s ním dá doslova kouzlit – od polévky přes svačinku až po hlavní chod (třeba rizoto). Se zeleným to budete mít jednodušší, nemusíte ho loupat.
Kedlubny: klasika je jen tak nakrájená. Můžete ale vyzkoušet i polévku, salát, pomazánku nebo kedlubnové zelí.
Listové saláty: nejenže nám poslouží ve studené kuchyni, můžete si je užít i na teplo – dají se třeba i zapékat nebo použít na různé rolky.
Víc možností a informací o jednotlivých druzích najdete v mém článku ZDE.
Brokolice: je výborná na zapékání (vždy ji předem uvařte) třeba v kombinaci s bramborami nebo těstovinami (recept na moji zapečenou brokolici ZDE). Další využití najde na placičky (recept ZDE) nebo polévku.
Cuketa: mimořádně zdravá a univerzální zelenina, která se hodí do koláčů, polévek i hlavních jídel. Zdrojem živin je hlavně její slupka, takže se jí nezbavujte. Vyzkoušejte krémové cuketové rizoto (recept ZDE), lasagne (recept ZDE), plněnou cuketu (recept ZDE), cuketové špagety nebo pizzu z cuketového těsta. Můžete jí využít úplně klidně i nasladko jako součást různých buchet (Cuketový chlebíček s ořechy ZDE, Ořechový koláč s vláčnou cuketou ZDE). Můžete vyzkoušet i klasiku trošku jinak – cuketovou koprovku (recept ZDE).
Hrášek: tady pozor tepelnou úpravou ztrácí až 90 % cenných vitamínů, ale hravě můžete vyzkoušet hummus z hrášku, pesto nebo lehký hráškový salát v kombinaci s rukolou, mátou, cibulí a vejci. Velmi oblíbené je i hráškové rizoto nebo polévka.
Kapusta: výborná je podušená nebo orestovaná jako příloha, nelze zapomenout ani na výborné kapustové karbanátky. Netradiční je moje kroupovo s kapustou a brusinkami (recept ZDE).
Květák: vařený, dušený, smažený nebo pečený. Zkuste ho i jako přílohu podobnou rýží nebo se jako základ pro pizzu. Výbornou chuťovkou je pečený bohatě provoněný kořením.
Fazolky: stačí je jen krátce povařit, poté prudce zchladit a můžete je přidat do salátů i do rychlých asijských stir-fry pokrmů. Můžete je přidat i do polévek nebo dušených masových pokrmů.
Mrkev: kdo by nemiloval její nasládlou chuť. Je výborná syrová. Ale klidně ji můžete připravit vařenou nebo pečenou. Mrkvový dort je také vsázka na jistotu (recept ZDE).
Rajče: jsou doma jak ve studené, tak teplé kuchyni. Salát je hračka, ale co takhle udělat rajčatovou polévku (recept ZDE), omáčku či zkusit domácí kečup? A co pak takhle nakládaná, sušená, grilovaná či pečená?
Okurky: samozřejmě první volbou jsou saláty, výborné osvěžující jsou tzatziky.
Zkuste s nimi ale nahradit i pečivo u jednohubek nebo osvěžit sendviče.
Červená řepa: pečená řepa (zakáplá jen olivovým olejem) se výborně kombinuje se sýry a ořechy. Klidně ji ale „vpašujte“ do pomazánek. Mnoho dalších receptů najdete v článku ZDE.
Rebarbora: je oblíbená hlavně díky své nakyslé chuti. Můžete s ní vykouzlit koláče (s jahodami), muffiny, rozvařená rebarbora spolu s troškou cukru a citrónové šťávy je výborná na palačinky, lívance nebo do pudingových nebo tvarohových pohárů.
Víc o rebarboře se dozvíte v článku O rebarboře pro neználky ZDE.
Česnek: využití čerstvého je jasné, ale pečený ve slupce je vynikající, má nasládlou chuť a můžete ho přidávat do pomazánek.
Celer: se hodí do polévek, omáček a pod maso. Použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schovejte do karbanátků.
Jahody: výborně doplní kdejaký moučník nebo palačinky. Určitě si je můžete užít i v marmeládě nebo knedlících z tvarohového těsta (recept ZDE).
Angrešt: je přírodním prostředkem detoxikace. Můžete z něj zpracovat džem nebo ho celý zakompotovat. Díky jeho vysokému obsahu pektinu můžete džem připravit úplně bez chemie.
Třešně: když je nesníte hned, můžete z nich udělat třeba sirup na domácí limonády, vynikající džem s jahodami nebo úžasný koláč na plech.
Rybíz: oblíbené bobulové ovoce s kyselejší chutí, která se výborně kombinuje se sladkostí moučníků. Kdo by nemiloval třeba rybízovou bublaninu nebo tvarohový koláč s drobenkou. Skvěle se hodí i do marmelád nebo na osvěžující sorbet třeba v kombinaci s mátou. Drobné bobulky hezky doplní i ranní kaší.
Višně: výraznou kyselou chuť oceníme nejen v džemech nebo šťávách. Skvělá je kombinace s mákem. Co třeba makové palačinky s višněmi? Nebo co třeba višňový koláč z jogurtového těsta?
Borůvky: můžeme je hrdě považovat za superpotraviny, tak je určitě zkuste. Výborně doplní smoothie, kaše nebo třeba domácí nanuky. Určitě vyzkoušejte lívance nebo vafle doplněné borůvkami. Doplní i chutné zdravé moučníky, výborná je kombinace s citrónem. Tvarohové knedlíčky s borůvkovým rozvarem jsou taky pořádná chuťová lahoda.