Jaké plodiny jsou typické pro KVĚTEN?
Cibule: je královnou české kuchyně. Tady asi využití snadno najdete.
Ředkvičky: úplně nejjednodušší variantou je poklást tenkými plátky chléb s máslem. Plátky můžete doplnit i jarní saláty. Obohatí i tvarohové pomazánky. Přihodit je můžete i do omelety nebo k míchaným vajíčkům.
Další ředkvičkové recepty najdete v článku Jarní dobroty: Ředkvičky ZDE.
Chřest: v kuchyni se s ním dá doslova kouzlit – od polévky přes svačinku až po hlavní chod(třeba rizoto). Se zeleným to budete mít jednodušší, nemusí se totiž loupat.
Kedlubny: klasika je jen tak nakrájená. Můžete ale vyzkoušet i polévku, salát, pomazánku nebo kedlubnové zelí.
Listové saláty: nejenže nám poslouží ve studené kuchyni, můžete si je užít i na teplo – dají se třeba i zapékat.
Zajímají vás přímo recepty? Najdete je ZDE.
Jahody: výborně doplní kdejaký moučník nebo palačinky. Určitě si je můžete užít i v marmeládě nebo knedlících z tvarohového těsta (recept ZDE).
Celer: se hodí do polévek, omáček a pod maso. Použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schovejte do karbanátků.
Červená řepa: pečená řepa (zakáplá jen olivovým olejem) se výborně kombinuje se sýry a ořechy. Klidně ji ale „vpašujte“ do pomazánek.
Další řepové zajímavosti a recepty najdete ZDE.
Česnek: využití čerstvého je jasné, ale pečený ve slupce je vynikající, má nasládlou chuť, a můžete ho přidávat do různých pomazánek.
Pórek: je ideální v slaných muffinech a koláčích.
Petržel: každého napadne jako základ vývaru nebo omáček. Ale pyré se hodí všude tam, kde běžně podáváte bramborovou kaši. Největší dobrotou je ale pečená.
Mrkev: kdo by nemiloval její nasládlou chuť. Je výborná syrová. Ale klidně ji můžete připravit vařenou nebo pečenou. Mrkvový dort je také vsázka na jistotu (recept ZDE).