Čím zdravě zahušťovat?

tipy na zdravé zahušťování

Čím nahradit jíšku a bez mouky zahustit polévku, omáčku nebo guláš?
Možností, jak jídlo zdravě a bez zbytečných sacharidů zahustit, je spousta.
Dám Vám pár nápadů a nebojte se, nikdo nic nepozná….

Jak se v té spoustě možností vyznat?

A) Podle typu jídla

Do tmavých omáček a polévek, guláše nebo do šťávy k masu – vhodná je karamelizovaná cibule, chuťově neutrální cuketa, patison nebo máslo. Ale klidně můžete použít také parmazán. Je možné použít i jiné druhy zeleniny, například petržel, celer, pastinák nebo mrkev. Chuťově jsou vynikající, ale pozor výslednou omáčku zesvětlí. 

Světlé omáčky – často žádají neutrální chutě, takže dejte přednost petrželi, pastináku, pórku, květáku, celeru nebo cuketě – pokud chcete chuť zeleniny, co nejvíce zjemnit, uvařte zeleninu předem se lžící jablečného octa. Použít můžete ale i kešu ořechy, smetanu, krémové sýry nebo žloutek. Světlé paprikové omáčky (například kuře na paprice) se nebojte zahustit mrkví nebo dýní. Výborná je i rozmixovaná červená čočka, která navíc dodá omáčce bílkoviny.

Polévkynejlépe zahustíte použitou zeleninou, mléčnými výrobky nebo zašlehaným žloutkem. Nejjednodušší variantou je rozmixování části zeleniny vyjmuté a vrácené zpět. Světlý jíškový efekt udělá nasládlá petržel, pastinák nebo květák. 

Sladké kaše – dohustí předem namočené a rozmixované ořechy, kokosová mouka, mléčná i kokosová smetana, žloutek nebo chia semínka.

B) Podle typu zahušťovadla

tipy na zdravé zahušťování

1. Zelenina

Rozmixovat do jídla zeleninu je jedním z nejlepších způsobů, jak zahušťovat bez dalších přísad. Nejen že nahradíte jíšku, ale dostanete do jídla daleko víc chuti a úžasné krémové konzistence.

Způsob zvolte podle typu pokrmu:

  1. varianta: Zeleninu buď nakrájíme na kousky a na másle nebo ghí orestujeme do zlatova. Zalijeme vývarem, rozdusíme doměkka a nakonec rozmixujeme tyčovým mixérem do hladka.

  2. varianta: Pokud potřebujete stáhnout nebo zjemnit chuť zeleniny, je lepší ji nejdříve uvařit ve vodě se lžící jablečného octa. Přidat můžete i trochu smetany. Pak slijete a rozmixujete s vývarem nebo smetanou do hladka. Výsledné pyré přidávejte do jídla postupně – chcete zahustit a ne jíst kaši. 

  3. varianta: Hlavně u krémových polévek nebo hladkých zeleninových omáček – prostě jen přidejte o trochu více zeleniny, než dáváte obvykle a několikrát ponořte tyčový mixér.

Cibule

I když je to zelenina, cibule je tak trošku jiná. Je ideální k zahuštění tmavých omáček a polévek, guláše nebo šťávy k masu.
Cibulku nakrájíme najemno a oleji osmahneme do hněda. Hlavně pokud děláte větší množství cibule, můžete si pomoct pomalým pečením – cibuli dáte na oleji a s trochou vody do pekáče a pečete zakrytou několik hodin na 120°C, dokud není krásně zkaramelizovaná. Stejnou službu vám udělá také pomalý hrnec.
Pak zalijete vývarem, provaříte do měkka a rozmixujete tyčovým mixérem.

Brambory

I „obyčejné“ brambory se výborně hodí. Do polévek stačí přidat jen víc brambor, pak část polévky odebrat stranou a zbytek rozmixovat tyčovým mixérem. Získá tak krémovou konzistenci.
Nastrouhanou bramboru můžete použít i k zahuštění dušeného zelí nebo mrkve.
Mně se najemno nastrouhaná brambora osvědčila na zahuštění guláše. 

2. Žloutky

Obohatit o bílkoviny a zároveň zahustit bez zbytečných sacharidů můžete také rozšlehanými žloutky. Žloutky oddělte od bílků, rozmíchejte v troše chladnějšího vývaru, šťávy nebo ve smetaně. Jakmile máte omáčku nebo polévku hotovou, prošlehaný žloutek do ní za stálého míchání přidejte. Prohřejte, ale dál už nevařte – srazil by se.

3. Luštěniny

U luštěninových jídel není zahušťování nutné vůbec. Na začátku vaření stačí použít jen větší množství luštěnin. Část uvařené luštěniny dáte stranou a zbytek pečlivě rozmixujete a máte hotovo.

Hraška

V posledních letech si získává velkou oblibu. Je to směs rozemletého žlutého hrachu, obilovin, soli a jemného koření. Ale mírně změní chuť. Je třeba nejprve vyzkoušet, do jakých pokrmů se vám bude chuťově hodit.
Nutné je i dvacetiminutové provaření.

4. Mléčné výrobky a sýry

Další nízkosacharidovou možností je použít mléčné výrobky – smetanu, sýry nebo máslo.
Do omáčky přidejte smetanu – redukováním krásně zhoustne. Stejně tak můžete do části tekutiny přidat čerstvý nebo termizovaný krémový sýr, jako je Gervais, Lučina nebo Palouček a rozmixovat.
Do některých jídel také můžete přidat rozmixované nebo nastrouhané sýry. Vynikající službu udělá mozzarella nebo parmazán. Musíte ale počítat se změnou chuti.
Do hotového a chladnoucího pokrmu také můžete přidat oříšek studeného másla – rozpustí se, zahustí a přidá luxusní krémový efekt.

5. Chléb

Máte doma starý chléb, který jen ztvrdnul? Nevyhazujte ho. Jeho střídku si nastrouhejte a uzavřete do sklenice. Až budete vařit guláš nebo bramborovou polévku, dobře vám poslouží.

6. Obiloviny

Celozrnná mouka a ovesné vločky

Pokud máte i teď pocit, že to bez mouky opravdu nejde, sáhněte alespoň po mouce celozrnné nebo po rozemletých ovesných vločkách.

Proso neboli jáhly a pohanka

Tyto bezlepkové suroviny můžete použít hlavně k zahuštění polévek. Pokud koupíte jáhly nebo pohanku v nezpracované formě, properte je jako rýži, vařte zhruba pět minut a nechte dojít čtvrt hodiny. Pak plodiny rozmixujte a použijte k zahuštění. Máte-li jahelné či pohankové vločky, stačí do polévky jen nasypat a nechat cca 5 minut povařit.
Specifická chuť pohanky je ve vločkách méně patrná.

Jakou variantu zvolíte vy?
Pochlubíte se nám se svými zkušenostmi?