Polévka je grunt, říkávaly už naše babičky. I u mé babičky nesmí na stole nikdy chybět.
I dnes by měla být součástí zdravého a vyváženého jídelníčku, ať už je zeleninová, luštěninová nebo s masem. Jejich velkou výhodou je rychlá a snadná příprava.
Jak na zdravou polévku?
1. Vždy na druhu záleží
Některé polévky se mohou podle energetické hodnoty klidně rovnat hlavnímu jídlu.
Některé je ale možné při hubnutí určitě doporučit. Je ale rozdíl mezi takovou česnečkou a gulášovkou…
Mrkněte na srovnání:
Kuřecí maso 100 g + brambory vařené ve slupce 150 g = 854 kJ
Dršťková polévka (1 porce, 2 menší naběračky = 250 ml) = 1271 kJ
Gulášová polévka (250 ml) = 701 kJ
Kulajda (250 ml) = 974 kJ
Fazolová (250 ml) = 1310 kJ
Kuřecí vývar s nudlemi a masem (250 ml) = 1248 kJ
2. Jaké polévky ano?
Pokud použijete horu zeleniny určitě říkám polévce: ANO.
Pak je totiž zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Díky polévkám zařadíme do jídelníčku i luštěniny. Navíc nám hravě navýší pitný režim a to hlavně v zimě, kdy nemáme třeba až takový pocit žízně.
3. Nahradí i hlavní jídlo, ale…
Snadno z ní můžete vykouzlit i hlavní jídlo třeba rychlou večeři.
Nedosáhneme toho ale jen zeleninou. V takovém případě je fajn přidat i zdroj bílkovin jako je třeba libové maso, vejce nebo sýr.
4. Při hubnutí
Lidé s nadváhou, kteří drží redukční dietu, by polévku k obědu jako předkrm jíst neměli a to hlavně ty hutné, zahušťované.
Vhodný je jedině vývar ze zeleniny nebo libového masa. Vývarem s kousky zeleniny zaplníte žaludek a už nebudete mít takové nutkání sníst velké množství hlavního jídla.
Výhodou polévek je i jejich nižší glykemický index, i proto se při hubnutí doporučují.
Například čočková polévka má energetickou hodnotu 270 kilojoulů a glykemický index velmi nízký. To znamená, že téměř nezpůsobuje výkyvy cukru v krvi, a Vy po ní tak rychle hlad nedostanete.
5. Co ve vývaru nechat
Jste-li zdraví, nechte ve vývaru po uvaření všechny přísady, tedy zeleninu, maso i zavářku. Zdravý člověk je schopen dobře strávit jak bílkovinu, tak i vlákninu a sacharidy. Pokud ale ležíte s virózou, „nakopněte“ se jen čistým přecezeným vývarem bez masa i zeleniny, abyste zbytečně nezatěžovali metabolismus rozkládáním všech součástí.
6. Když troška tuku není na škodu
Všechen tuk z polévek neodstraňujte. Pročpak? Kvůli vitamínům rozpustným v tucích.
Všeho moc škodí – u tučnějšího masa je třeba trochu tuku z povrchu polévky odebrat. Jak? Vývar nechte vychladit a ztuhlý tuk na povrchu, pak seberte lžící.
7. „Pytlíkové“ polévky
Protože většina těchto „polévek“ je spíš chemickou směsí, zkuste se jim vyhnout. Uvařit jednoduchou polévku trvá většinou stejně dlouho a máte jistotu, co obsahuje.
8. Smetanové raději ne
Smetana polévce přidá zhruba třikrát více energie, než by obsahovala bez ní. Pokud se bez nich neobejdete vyměňte aspoň tučnou za méně tučnou verzi.
9. Méně nudlí
Klasické vlasové nudle z bílé mouky nejsou taky ideál. Když do dietního hovězího vývaru zavaříte třetinu balení nudlí, které má 250 g, obohatíte ji o více než 1000 kilojoulů a to je už opravdu moc.
10. Klasické české polévky jen ve svátek 🙂
Česká polévková klasika to jsou vydatné masité nebo zahušťované polévky. Ty si dejte opravdu jen výjimečně.
11. Co zahušťování?
Řiďte se pravidlem: „Všeho s mírou.“ Troška jíšky nevadí, ale je třeba šetřit v ní s tukem.
Zahušťovat ale nemusíme jen jíškou. Výborné jsou nudle, vločky, kuskus nebo třeba i nastrouhaný brambor nebo rozvařená zelenina. Do polévek můžete také přidávat malé množství těstovin, jáhly, pohanku (k dostání jsou i instantní pohankové nebo jáhlové vločky) nebo rýži.
Malý tip na závěr:
Přebytečný vývar naplňte do plastových krabiček a zamrazte, budete tak mít vývar rychle po ruce a nebudete muset sahat po bujónových kostkách, které nejsou moc vhodné – více ve článku: Jak nahradit bujónovou kostičku?
Zdroje:
Vím, co jím. Polévka – prohřeje a pomůže hubnout. http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/P…