5 báječných rad pro zdravější pečené dobroty

Kuře jde upéct zdravěji

Péct můžeme maso, ryby, zeleninu cokoliv na co si vzpomeneme.
Jak upéct dobrotu, kterou do žaludku nehodíte těžký kámen, ale bude Vám po ní příjemně?

1. Jak připravit výborné řízky? V troubě

Smažení není pro úpravu jídel úplně ideální možnost, ale křupavé řízečky miluje snad každý z nás ;-).

Tak jak na řízky z trouby? 
Normální pečící plech vyložíme pečícím papírem. Pokud chcete je možné ho maličko vymastit olejem. Řízky pečte na vyšší teplotu (můžete použít i horký vzduch). Kontrolujte a při zrůžovění obraťte. Máte mnohem menší riziko, že je připálíte.

Další variantou je nastříkat řízky před pečením olejem ve spreji, opět tak nepoužijete tolik oleje jako při smažení.

2. Křupavé kuřátko? Žádný problém

Začněte už v obchodě!
Vybírejte kuře podle barvy kůže – spíše než po kousku bílém jako mouka sáhněte po tom zdravě narůžovělém. A pozor, kuře by nemělo být v igelitovém obalu zapařené!

Vykoupat a na pekáč!
Po vyjmutí z obalu kuře důkladně omyjte pod vlažnou tekoucí vodou. Nezapomeňte kůži ještě pečlivě prohlédnout a malé zbytky peří odstranit. Pak ho osušte papírovými utěrkami.

Nepřehánějte to s kořením a ingrediencemi. Kuře osolte zvenku i zevnitř, případně použijte pepř, grilovací koření nebo mletou papriku. Do pekáčku rozprostřete trochu nadrobno pokrájené cibule, do stran položte na půl překrojenou palici česneku, na vše položte kuře a podlijte vodou.

Kuře se také rádo přátelí s bylinkami a máslem. Tymián, rozmarýn nebo třeba šalvěj posekejte a smíchejte s mírně změklým máslem. Směs pak prsty vetřete pod kůži – prsa pak nebudou suchá a chuť bylinek je celá prostoupí! Bylinky můžete spolu s celým jablkem nebo citronem naládovat i dovnitř.

Pečení
Troubu předehřejte na 250°C, kuře položte do pekáčku na záda, přiklopte poklicí a pečte. Zhruba po 25 minutách teplotu snižte na 200°C (u horkovzdušných trub na 170), kuře otočte, přelijte výpekem, zpátky přiklopte a pečte dalších 25 minut. Poté kuře znovu otočte a vraťte do trouby. Po deseti minutách pokličku odklopte, přelijte výpekem a nechte vytvořit křupavou kůrčičku.

3. Pečení v alobalu je opravdu snadné

Jídlo připravené v alobalu je šťavnaté. Výhodou je, že tímto způsobem můžeme upravovat pokrmy úplně bez tuku.

4. Vynález moderní doby: Pečící sáčky

Jde o sáčky, do kterých se před pečením vloží maso nebo cokoliv jiného a uzavře se. A upeče.
Pokrmy tak zůstávají šťavnaté. Mezi jejich další výhody patří fakt, že se při přípravě jídla potraviny se nepřipálí a samozřejmě – jídlo se peče bez tuku.
Sáčky na pečení nejsou navíc drahé. Můžete je koupit třeba v supermarketu.

5. Pečení v papilotě

Ryby všeho druhu lze péct i zabalené v pergamenovém papíru vymaštěném olejem či máslem. Ideální je, jsou-li ryby menší nebo naporcované či rozpůlené a vykostěné, lépe se propečou. Balíčky položíme na suchý plech, papír dostatečně pokropíme studenou vodou a v horké troubě pečeme. Ryba musí být zabalena tak, aby z balíčku neunikala pára. Porce nebo malé ryby pečeme asi 15 až 20 minut, větší 30 minut. Při této úpravě se v rybě zachovají všechny cenné látky.

I když pečení nepatří zrovna mezi nejvhodnější úpravy pokrmů, není třeba se této úpravě úplně vyhýbat.

Tak hurá na pečení 🙂 

Zdroje:
Pečení. http://www.viscojis.cz/zachazeni-s-potravinami/zpracovani-potravin/269-peeni 
Jak upéct maso, aby bylo zdravé, šťavnaté a měkké? http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/Jak-upect-maso,-aby-bylo-zdrave,-stavnate-a-mekke__s590x8461.html

One thought on “5 báječných rad pro zdravější pečené dobroty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.