Co je špatně s čajovými sáčky?

Porovnání čajových sáčků

Dnes tu pro Vás mám článek ve spolupráci s mou kamarádkou Janou Mušínskou, která by moc ráda předala své zkušenosti a varování před čaji v sáčcích.

Text z Janiny dílny 🙂 :

Co je s čajovými sáčky špatně? 

Pokud máte rádi čaj a zvykli jste si připravovat ho z nálevových sáčků, následující informace vás nepotěší.

Pyramidky taky nejsou výhra

Některé čajové směsi se prodávají porcované v luxusních „hedvábných“ sáčcích ve tvaru pyramidy. Znáte je? Tyto čajové sáčky se vyrábí z umělých hmot, jako jsou nylon, viskózové umělé hedvábí, PVC nebo polypropylen. Po zalití horkou vodou se z takového sáčku do nápoje vylouhují také bisfenoly a ftaláty, které v těle fungují jako hormonální disruptory.
Hormonální disruptory jsou chemikálie, které mohou narušovat produkci nebo působení některých hormonů. Typickým příznakem narušení zdraví a hormonální rovnováhy jsou poruchy plodnosti. Zvyšují také riziko vzniku rakoviny, nebo duševních onemocnění.

Výrobce uvádí vždy složení čajové směsi, ale není povinen uvádět složení sáčku, takže si společně s výluhem z bylinek vpravíme do těla chemické látky, které bychom dobrovolně nepozřeli.

Bělené sáčky

Dobrá zpráva je, že se těmto čajových sáčkům můžeme vědomě vyhýbat. Jenže si neuvědomujeme, že papírové sáčky na čaj jsou ještě horší. Tedy ty bělené. Vidíte rozdíl mezi dvěma čajovými sáčky na obrázku? Jeden z nich je čistě bílý. Víte proč?

Porovnání čajových sáčků

Bílý sáček na čaj je vymáchaný v bělidle, zpravidla se jedná o epichlorohydrin. To je látka velice nebezpečná, která se hydrolyzuje na karcinogen 3-MPCD. Ten je spojován s rozvojem rakoviny, poklesem plodnosti a potlačením funkcí imunitního systému u laboratorních zvířat.
Co na tom, že zrovna v tomto případě se jedná o čaj pro děti od čtyř měsíců věku! Bohužel se bělí většina sáčků na čaj, podobně jako třeba toaletní papír, jednorázové dětské plenky, dámské vložky a tampony a mnoho dalších. Přitom jediný důvod bělení je pravděpodobně komerční a estetický.

Jak z toho ven?

Pokud jste milovníkem čaje a nechcete se ho vzdát, můžete kupovat čaje pouze od ověřených firem, které používají nebělené papírové sáčky na čaj (pozn. např. firmy Sonnentor).

A nebo přejděte na sypané čaje a máte jistotu. Je to hlavně o zvyku, stačí si pořídit kvalitní sítko na čaj. Odměnou vám bude příjemný požitek ze skutečně zdravého nápoje. U sypaných čajů můžete také jednoduše volit sílu nápoje podle toho, jaké množství čajové směsi na jeho přípravu použijete.

Zdroje:

Anna Strunecká: Jak přežít dobu jedovou. 2017, ProfiSales, ISBN 978-80-87494-21-9.

Webové stránky:
https://www.blackmommateas.com/blog/bleach-in-teabags-chlorine-dioxin-health-risks/
https://premiumsteap.com/blogs/news/why-you-shouldn-t-use-tea-bags
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/cajove-sacky-uvolnuji-i-miliardy-mikroplastu-dopad-na-zdravi/r~f0a1c7a6ea6a11e9ac760cc47ab5f122/?fbclid=IwAR22xWZDFY_Ot0ks4Whv3x4zdhaHj4ZcApv6PVj5ST88hsl0kQdB1a3Bt2E